Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Pomoc osobom uprawnionym do alimentów 2016 Zmiany w ustawie

Książka Pomoc osobom uprawnionym do alimentów 2016 Zmiany w ustawie w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Januszewska Magdalena, Tymorek Krystyna, Wilczek-Karczewska Magdalena


Wydawnictwo:  

Wolters Kluwer S.A.


Wydanie:  1
Seria:  Biblioteka pomocy społecznej
Rok wydania:  

2016


Ilość stron:  164
Oprawa:  miękka
Format:  A5
ISBN:  
978-83-264-9939-5
Cena: 59zł
Opis
Stan prawny: 1 stycznia 2016 r.

Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Społecznej zostały przygotowane z myślą o praktykach i przeznaczone są dla pracowników socjalnych i pracowników administracji samorządowej. Ułatwią im wykonywanie obowiązków i pomogą znaleźć rozwiązania w kontrowersyjnych nieraz sytuacjach, z którymi mogą się zetknąć w swojej pracy.

W dziewiątej książce z tej serii omówiono bardzo istotne zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Część z nich weszła w życie 18 września 2015 r., a część zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Najważniejsza z nich dotyczy sposobu odzyskiwania od dłużników alimentacyjnych należności wobec Skarbu Państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego. Po nowelizacji należności te są egzekwowane wyłącznie w drodze egzekucji sądowej. Zmieniony został również sposób podziału środków pochodzących z egzekucji oraz definicja świadczeń nienależnie pobranych.

Autorzy przybliżają zasady związane z kolejnym etapem informatyzacji działań w zakresie przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz związane z tym zmiany w zakresie dokumentowania stanu faktycznego (w tym dochodu), które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Od początku 2016 r. wejdą w życie również zmiany w postępowaniu w przedmiocie zatrzymania dłużnikowi alimentacyjnemu prawa jazdy przez właściwego starostę.

Walor praktyczny opracowania wzmacniają zaprezentowane wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, do których należą m.in.:
    wzór zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia, iż świadczenie z funduszu alimentacyjnego jest świadczeniem nienależnie pobranym i zobowiązaniu do zwrotu tego świadczenia
    wzór decyzji w sprawie ustalenia, iż dane świadczenie jest świadczeniem nienależnie pobranym i zobowiązanie do zwrotu
    wzór decyzji w sprawie przyznania prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego
    wzór decyzji w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego
    wzór informacji o terminie rozpoczęcia realizacji ostatecznej decyzji wójta gminy oraz o terminach wypłaty świadczeń

oraz przykłady obrazujące prawidłowe sposoby interpretacji przepisów.

Publikacja zawiera również pełny tekst omawianej ustawy ze stanem prawnym na 1 stycznia 2016 r. wraz z uzasadnieniem zmian legislacyjnych.
Inne pozycje tego autora
Książka Świadczenia rodzinne w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Świadczenia rodzinne
Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Społecznej zostały przygotowane z myślą o praktykach i przeznaczone są dla pracowników socjalnych i pra...
Cena: 59,00zł
Książka Świadczenia rodzinne po zmianach od 1 stycznia 2016 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Świadczenia rodzinne po zmianach od 1 stycznia 2016
Stan prawny: 2 stycznia 2016 r.Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Społecznej zostały przygotowane z myślą o praktykach i przeznaczone są d...
Cena: 59,00zł
Książka Zasady przyznawania i wypłaty dodatków mieszkaniowych i energetycznych w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Zasady przyznawania i wypłaty dodatków mieszkaniowych i energetycznych
Wszystkie publikacje z serii Biblioteka Pomocy Społecznej zostały przygotowane z myślą o praktykach i przeznaczone są dla pracowników socjalnych o...
Cena: 59,00zł
... jest pusty