Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 524
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7387-940-4
Cena: 73zł
Nakład wyczerpany
Niniejsze opracowanie ma inny charakter niż dotychczasowe publikacje omawiające zasady postępowania podatkowego. Głównym jego celem jest przedstawienie możliwości ochrony praw podatnika w toku postępowania oraz omówienie instytucji procedury podatkowej na tle których powstają w praktyce najpoważniejsze wątpliwości. Autorzy konfrontują obowiązujące przepisy oraz ich prawidłową wykładnię z praktyką organów podatkowych oraz orzecznictwem podatkowym, wskazując na najczęściej spotykane w toku postępowania nieprawidłowości oraz środki służące podatnikowi celem ochrony jego praw.
Recenzja:
Znając procedurę podatkową, łatwiej bronić się przed fiskusem
Wiedza na temat uprawnień urzędników pozwala uniknąć błędów w czasie kontroli
Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane i praktycznie co roku nowelizowane, co powoduje, że wielu podatników mimo dobrych chęci ma problemy z prawidłowym wypełnianiem obowiązków podatkowych. Organy podatkowe mogą w ramach czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej sprawdzić, czy podatnik wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków.
Postępowanie podatkowe to dla każdego podatnika stres. Warto zatem znać zasady obowiązujące przy takim postępowaniu. W książce „Podatnik w postępowaniu podatkowym” autorzy przedstawili możliwości ochrony praw podatnika w toku postępowania, 3 także omówiono instytucje procedury podatkowej, na tle których powstają w praktyce najpoważniejsze wątpliwości.
Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów: realizm w podejściu do działań organów podatkowych, zasady i tok postępowania podatkowego i sądowo-administracyjnego, ciężar dowodu w postępowaniu podatkowym - przepisy a praktyka, czynności wyjaśniające i kontrole krzyżowe, zasady postępowania podatnika w toku kontroli i postępowania podatkowego, zasady postępowania w toku postępowania sądowoadministracyjnego, odpowiedzialność karna i porządkowa w toku kontroli i postępowania podatkowego.
Gazeta Prawna - Warszawa 03.03.2006 r.
Jakie prawa ma podatnik, przeciwko któremu toczy się postępowanie podatkowe ? Warto się tego dowiedzieć, zanim sami staniemy się stroną w sporze z urzędem skarbowym. Prezentowana publikacja może być dobrym źródłem informacji na ten temat. Autorzy przedstawiają zasady postępowania podatkowego gwarantujące ochronę praw podatnika.
Czytelnik dowie się, jakie wątpliwości nasuwa treść przepisów i jak są one interpretowane przez organy podatkowe oraz sąd administracyjny, jakie błędy najczęściej popełniają urzędnicy i jak dochodzić przed nimi swoich racji.
Postępowanie podatkowe kończy się wydaniem decyzji. Ale autorzy na tym nie poprzestają. Wskazują też zasady obowiązujące przy składaniu skargi na niekorzystną decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a także przy wnoszeniu kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Rzeczpospolita - dodatek Dobra Firma – Warszawa 06.04.2006 r.
Niniejsza książka z serii „Podatkowe Komentarze Praktyczne" jest omówieniem problemów związanych z zasadami postępowania podatkowego, a przede wszystkim z ochroną praw podatnika. Autorzy omawiają zasady i tok postępowania podatkowego oraz sądowoadministracyjnego, czynności dokonywane w tych postępowaniach oraz zasady działania podatnika zarówno w obliczu kontroli podatkowej, jak i postępowania sądowoadministracyjnego. Odkrywają oni również wiele nieprawidłowości w działaniu organów podatkowych oraz możliwości działania podatnika w sytuacji niezgodnego z prawem pokrzywdzenia jego interesów. Publikacja skierowana jest do wszystkich, którzy zetkną się z postępowaniem podatkowym.
Magazyn Literacki Książki - Warszawa 05.2006 r.