Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Plan kont z obszernym komentarzem bilansowo-podatkowym

Książka Plan kont z obszernym komentarzem bilansowo-podatkowym w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Wydawnictwo:  

GOFIN


Rok wydania:  

2021


Ilość stron:  580
Oprawa:  miękka
Format:  B5
ISBN:  
978-83-66582-46-0
Do pobrania:
Cena: 95zł
Nakład wyczerpany
Opis

Komentarz do Planu kont

Każda jednostka zobowiązana do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości powinna, stosownie do art. 10 tej ustawy, posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, dotyczące m.in.:
-metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,
-sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej zakładowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń i prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej.

Ustalając własne zakładowe plany kont jednostki mogą posłużyć się gotowymi planami kont. Także nasze opracowanie może być do tego celu wykorzystane, po uszczegółowieniu o własny wybór, co do zasad wyceny, rachunku kosztów, ewidencji zapasów itp.

Nasz plan kont może być wykorzystywany przez różne jednostki, niezależnie od formy prawnej, tj. zarówno przez spółki kapitałowe, spółki osobowe prawa handlowego (jawne, komandytowe), spółki cywilne, jak i przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Kierowany jest on głównie do jednostek prowadzących działalność produkcyjną, usługową i handlową. Nie są w nim poruszane zagadnienia dotyczące banków czy ubezpieczycieli.

Książka Plan kont z obszernym komentarzem bilansowo-podatkowym autorstwa Reginy Żarejko zawiera wykaz kont syntetycznych i analitycznych oraz obszerny komentarz bilansowy do poszczególnych kont wraz z omówieniem zagadnień podatkowych. W komentarzu uwzględniliśmy także kwestie, które są inaczej traktowane dla celów bilansowych i podatkowych. Dotyczy to m.in.:

    momentu powstawania przychodów i ujmowania korekt przychodów,
    ujmowania wpłaconych i otrzymanych zaliczek,
    zasad i wymogów zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów,
    wydatków, które nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów,
    korekty kosztów,
    amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
    leasingu,
    różnic kursowych,
    WDT, WNT, eksportu, korekty VAT i innych.

Ponadto w komentarzu do poszczególnych kont opisaliśmy m.in.:

    zasady ustalania wartości początkowej,
    sposób wyceny bieżącej i na dzień bilansowy, z uwzględnieniem wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej oraz ich podatkowego ujęcia,
    zasady dokonywania i rozwiązywania odpisów aktualizujących wraz z ich ewidencją,
    ewidencję księgową typowych operacji gospodarczych,
    zasady prowadzenia ewidencji analitycznej,
    sposoby prowadzenia ewidencji kosztów, tj. tylko na kontach zespołu 4, tylko na kontach zespołu 5, zarówno na kontach zespołu 4, jak i 5,
    zasady funkcjonowania kręgu kosztów i ustalania zmiany stanu produktów,
    zasady przenoszenia kont na wynik finansowy oraz ustalania wyniku finansowego, w zależności od sposobu ewidencji kosztów i wybranego wariantu rachunku zysków i strat,
    sposób wykazania poszczególnych aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów w sprawozdaniu finansowym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości,
    typowe zapisy po stronie Wn i Ma danego konta ujęte w tabelach.

Zaprezentowane w naszym planie kont nazwy i numery kont są propozycją – jednostka może przyjąć inne nazwy i numery kont.

Niniejsze opracowanie oparte jest przede wszystkim na przepisach ustawy o rachunkowości, Krajowych Standardów Rachunkowości oraz ustaw podatkowych (m.in. ustawy o VAT, ustawy o PDOP, ustawy o PDOF, Ordynacji podatkowej). W zakresie tworzenia, zwiększania i zmniejszania kapitałów, wypłat dywidend i innych operacji mających wpływ na ujawnianie stanu kapitałów w sprawozdaniu finansowym uwzględniliśmy odpowiednie przepisy Kodeksu spółek handlowych. Z kolei w zakresie przedawnienia roszczeń uwzględniliśmy odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. W komentarzu wzięliśmy pod uwagę także regulacje Kodeksu pracy, ustawy o ZFŚŚ oraz inne ustawy i rozporządzenia, mające wpływ na ewidencję księgową zdarzeń gospodarczych. Spis aktów prawnych zamieściliśmy w dalszej części opracowania.

W komentarzu podaliśmy również wiele limitów i stawek wynikających m.in. z ustawy o rachunkowości, ustaw o podatku dochodowym, ustawy o VAT oraz Kodeksu spółek handlowych. Zarówno limity, jak i stawki mogą ulec zmianom, dlatego w treści komentarza – pod każdym limitem i stawką – zaznaczyliśmy, iż zostały one podane według stanu na 1.10.2020 r. (tj. na dzień przekazania niniejszej publikacji do druku).

Podkreślić należy, że Rachunkowość jest obszerną dyscypliną wiedzy, wymagającą znajomości zagadnień z różnych dziedzin prawa. Opiera się ona na przepisach prawa bilansowego, ale również na doświadczeniu. W niniejszej publikacji wykorzystany został ogromny dorobek w zakresie rachunkowości wypracowany w Wydawnictwie Podatkowym GOFIN, głównie przez Redakcję „Zeszytów Metodycznych Rachunkowości”, a także doświadczenie zawodowe autorki publikacji. Tematyka zawarta w komentarzu została dobrana z należytą starannością, z myślą o codziennej pracy księgowych. Głównym celem tego opracowania jest stworzenie jasnego, czytelnego i niezbędnego w codziennej pracy planu kont z niezwykle pomocnym komentarzem.
Nakład wyczerpany
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
Książka Zakładowy plan kont dla Sp. z o.o. 2024 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Zakładowy plan kont dla Sp. z o.o. 2024
Opracowanie zakładowego planu kont dla Sp. z o.o. na rok 2024   Przykładowe opracowanie wzorcowe Zakładowego Planu Kont dla spółki z o.o. (małej, śred...
Cena: 85,00zł
... jest pusty