Publikacja
ordynacja podatkowa. Komentarz 2013. Wydanie 4 stanowi szczegółowy komentarz do Ordynacji podatkowej. W sposób wyczerpujący zostały w niej omówione zagadnienia w zakresie:
-ogólnego prawa podatkowego,
-postępowania podatkowego,
-kontroli podatkowej oraz czynności sprawdzających,
-a także zobowiązań podatkowych.
Kolejne już, 4. wydanie Komentarza, dzięki kompleksowemu opracowaniu pomoże Czytelnikowi:
-ułatwić rozumienie wyjątkowo zawiłych kwestii prawa podatkowego,
-zrozumieć z łatwością istotę konkretnych regulacji i zmian oraz rozwiać wątpliwości interpretacyjne,
-odkryć istotę organów podatkowych,
-prawidłowo określić ich charakter prawny,
-ustalić powiązania wewnętrzne przepisów Ordynacji i jej relacje do innych aktów prawnych
Najnowsze wydanie komentarza zostało uaktualnione i poszerzone. Poszerzono nie tylko zawartość merytoryczną pod kątem nowych przepisów, ale uwzględniono również najnowsze orzecznictwo sądowe oraz działalność organów administracji (interpretacje indywidualne i ogólne).
Zmiany obejmują wszystkie nowele ogłoszone od momentu ukazania się poprzedniego wydania, m.in. zmiany:
-z 2.3.2012 r., o kontrole dotyczące podatku od wydobycia niektórych kopalin. poszerzyła katalog przypadków, w których nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Ponadto poszerzono katalog podmiotów którym organy podatkowe udostępniają akta niezawierające informacji bankowych. Zmienione przepisy obowiązują od 18.4.2012 r.;
-wyroku z 17.7.2012 r., który dotyczył art. 70 § 6 pkt 1 w brzmieniu obowiązującym od 1.12003 r. do 31.8.2005 r. Artykuł ten, w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 58 ustawy z 12.9.2002 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 169, poz. 1387 ze zm.), w zakresie, w jakim wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym to postępowaniu podatnik nie został poinformowany najpóźniej z upływem terminu wskazanego w art. 70 § 1, jest niezgodny z zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa wynikającą z art. 2 Konstytucji RP.
-z 16.11.2012 r., która zniosła uznaniowość administracyjną organów podatkowych w zakresie ograniczania poboru zaliczek na podatek; wprowadzono możliwość zabezpieczenia kredytu zwrotem VAT; wprowadzono nowe regulacje dotyczące wydawania zaświadczeń, zniesiono możliwość dokonywania wymiaru uzupełniającego przy zwrocie sprawy organowi pierwszej instancji w toku postępowania odwoławczego. Zmiany weszły w życie 1.1.2013 r.;
-z 23.11.2012 r., związanej ze zliberalizowaniem rynku usług pocztowych, czyli stworzeniem organom administracji publicznej prawnej możliwości doręczania pism w postępowaniu administracyjnym za pośrednictwem dowolnego operatora publicznego; zmiany te weszły w życie 1.1.2013 r.
Grono autorskie stanowią doświadczeni praktycy i wybitni znawcy przedmiotu, którzy w precyzyjny i przystępny sposób analizują zagadnienia Ordynacji podatkowej, szczególną uwagę zwracając na najnowsze zmiany.
Publikacja Ordynacja podatkowa. Komentarz 2013. Wydanie 4 będzie przydatna nie tylko podatnikom, lecz także pracownikom urzędów skarbowych, urzędów celnych, inspektorom kontroli skarbowej oraz płatnikom, którzy w swojej codziennej pracy stosują przepisy Ordynacji podatkowej. Ponadto komentarz ma służyć także pracownikom organów odwoławczych, sądów administracyjnych, doradcom podatkowym, a także studentom.