Obszerny, szczegółowy przewodnik po operacjach gospodarczych występujących w każdej firmie. IV wydanie, uaktualnione i poszerzone uwzględnia stan prawny na 1 stycznia 2013 r.
Rzetelne i sprawdzone w praktyce rozwiązania przygotowane przez specjalistów – biegłych rewidentów. Ponad 120 schematów ewidencji, przykładów dekretacji operacji gospodarczych ujętych w grupy tematyczne związane z:
-pozycjami sprawozdania finansowego, składnikami aktywów i pasywów (omówiono tu m.in.: środki trwałe, inwestycje, instrumenty finansowe, kapitały, rozliczenia międzyokresowe kosztów i rezerwy) oraz
-konkretnymi zdarzeniami gospodarczymi (omówiono tu m.in.: leasing, wynagrodzenia, podatek odroczony, różnice kursowe, połączenia spółek, kontrakty długoterminowe, utratę wartości aktywów).
Każde zagadnienie zostało dokładnie scharakteryzowane pod kątem:
-uregulowań polskiego prawa bilansowego (ustawy o Rachunkowości, ewentualnie Krajowych Standardów Rachunkowości);
-rozwiązań przyjętych w
MSSF;
-prawa podatkowego (zwłaszcza ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
W publikacji Operacje gospodarcze w praktyce księgowej – wycena i ujęcie na kontach
według polskiego prawa bilansowego (w tym KSR),
MSR/MSSF, prawa
podatkowego ujęto:
-szczegółowe wyjaśnienia i rozksięgowania zdarzeń gospodarczych – warto mieć zawsze pod ręką w każdej sytuacji
-liczne przykłady i odwołania do praktyki – nieocenione dla księgowych, pomogą w rozwiązaniu konkretnych problemów
-wielowymiarowy komentarz do każdego zagadnienia
-przejrzysty układ zagadnień – pomoże szybko odnaleźć szukany problem
-dla jednostek, które przygotowują się do wprowadzenia MSSF zamieszczono dokładny instruktaż przekształcenia sprawozdania finansowego na zgodne z MSSF.
dr Roman Seredyński - Biegły rewident, doktor nauk ekonomicznych, współwłaściciel i prezes zarządu ECA Auxilium S.A. przez wiele lat kierownik działu audytu w międzynarodowej firmie audytorskiej, odpowiedzialny za całość prac związanych z badaniem sprawozdań finansowych; posiada również bogate doświadczenie w zakresie przekształcania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości MSR/MSSF oraz niemieckim prawem bilansowym; bierze udział w sporządzaniu pakietów konsolidacyjnych, w realizacji projektów Due Dilligence oraz w wycenie przedsiębiorstw; autor wielu artykułów z zakresu audytu oraz sprawozdawczości finansowej; współpracownik firm szkoleniowych – wykładowca zagadnień z zakresu rachunkowości.
Katarzyna Szaruga - Biegły rewident, dyrektor departamentu audytu w Zabrzu; doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowej firmie audytorskiej na stanowisku kierowniczym, gdzie była odpowiedzialna zarówno za przeprowadzanie badań i przeglądów sprawozdań finansowych, jak i sporządzanie pakietów konsolidacyjnych, realizację zleceń Due Dilligence i wycenę przedsiębiorstw; posiada bogate doświadczenie w przekształcaniu sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF), w doradztwie dla spółek giełdowych oraz spółek przygotowujących się do wprowadzenia akcji na Giełdę Papierów Wartościowych; autorka licznych publikacji z zakresu rachunkowości.
Marta Dziedzia - Biegły rewident, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowej firmie audytorskiej; specjalizuje się w przeprowadzaniu badań i przeglądów sprawozdań finansowych, w tematyce z zakresu niemieckiego prawa handlowego i bilansowego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień przekształcania sprawozdań finansowych oraz sporządzania pakietów konsolidacyjnych zgodnie z niemieckim prawem bilansowym (HGB) oraz Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSR/MSSF); autorka wielu artykułów z zakresu rachunkowości.
Arkadiusz Lenarcik - Biegły rewident, dyrektor departamentu audytu na obszar Wrocław/Zabrze; karierę zawodową rozpoczął w dziale audytu ogólnopolskiej firmy audytorskiej, gdzie był przede wszystkim odpowiedzialny za całość prac związanych z badaniem sprawozdań finansowych; posiada bogate doświadczenie w zakresie badania sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, jak i Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR/MSSF), a także w realizacji zleceń z zakresu wyceny przedsiębiorstw; brał udział w sporządzaniu pakietów konsolidacyjnych; autor artykułów oraz wykładowca zagadnień z zakresu rachunkowości.