Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Wydanie: 2
Seria: Krótkie Komentarze Becka
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 438
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-255-4997-8
W prezentowanym 2. wydaniu komentarza została bardzo szczegółowo omówiona ustawa z 16.9.2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawa deweloperska), która weszła w życie 29.4.2012 r.
Autor, który brał udział w pracach legislacyjnych nad tą ustawą, poddaje analizie charakter, tryb i formę zawarcia umowy deweloperskiej, prawa i obowiązki stron tej umowy, a także wyjaśnia na czym polegają i jak funkcjonować mają w praktyce środki ochrony zapewniane przez dewelopera nabywcom lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, takie jak mieszkaniowy rachunek powierniczy, gwarancja bankowa oraz ubezpieczeniowa. Przedmiotowa ustawa pomimo krótkiego czasu stosowania zrodziła wiele problemów oraz wątpliwości związanych z zawieraniem umów deweloperskich, które Autor w bardzo przystępny sposób wyjaśnia.
Publikacja Ochrona praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawa deweloperska). Komentarz 2013. Wydanie 2 składa się z poszczególnych części:
-Część pierwsza komentarza zawiera szczegółowe omówienie ustawy deweloperskiej, drugie wydanie w porównaniu do poprzedniego zostało uzupełnione i rozszerzone o kwestie problematyczne, które zrodziły się na gruncie stosowania ustawy w praktyce.
-Druga część zawiera postanowienie Trybunału Konstytucyjnego sygnalizujące potrzebę podjęcia inicjatywy ustawodawczej w kwestii regulacji stosunków między stronami umowy deweloperskiej w celu zapewnienia ochrony praw nabywców mieszkań oraz przykłady postanowień umownych uznanych za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych.
Komentarz Ochrona praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawa deweloperska). Komentarz 2013. Wydanie 2 stanowi cenną pomoc dla deweloperów i ich klientów, notariuszy, sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz pośredników w obrocie nieruchomościami, a także dla aplikantów notarialnych, sądowych, adwokackich i radcowskich.