Bardzo szczegółowa i praktyczna analiza najmu lokali użytkowych na gruncie prawa, podatków dochodowych, podatku VAT, podatku od nieruchomości oraz aspektów rachunkowych.
Autorzy dogłębnie wyjaśniają:
-cechy umowy najmu, poszczególne elementy jej treści, arkana zawarcia i zakończenia stosunku najmu,
-problemy opodatkowania przychodów (dochodów) z najmu lokali użytkowych osiąganych przez przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
-zasady opodatkowania podatkiem VAT,
-zasady rozliczenia podatku od nieruchomości, w tym przykłady optymalizacji tych obciążeń,
-ujęcie rachunkowe zagadnień przychodów i kosztów w najmie lokali użytkowych, tu również problem wyceny nieruchomości inwestycyjnej i przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji.
Wszystkie rozważania zilustrowane są licznymi przykładami z praktyki Autorów – wysokiej klasy specjalistów z .
Książkę dopełnia najnowsze orzecznictwo sądowe, wyjaśnienia Ministerstwa Finansów oraz innych organów podatkowych.
Stan prawny: 2013 r.
Partner projektu:www.roedl.pl
Z recenzji dra hab. Grzegorza Gołębiowskiego, prof. WSFiZ
Książka „Najem lokali użytkowych” pod redakcją Pana dr. Marcina Jamrożego jest opracowaniem zawierającym w szczególności analizę problemów prawno-podatkowych związanych z najmem lokali użytkowych. Rozważania nie są jednak wolne od analizy konsekwencji rachunkowych czy ekonomicznych.
Do najważniejszych zalet książki należy jej przejrzystość, jasność prezentowanych zagadnień, na korzyść czego wpływają umieszczone w każdym rozdziale bardzo przydatne przykłady praktyczne. Sztuką jest pisać przystępnie o sprawach prawno-podatkowych. Autorom ta sztuka się udała i należą im się za to słowa uznania.
Kolejną pozytywną cechą recenzowanego działa jest kompleksowość ujęcia zagadnienia najmu a także jej wybitnie praktyczny charakter. Przedstawione zostały wszystkie ważne sfery problematyki najmu, od cech umowy począwszy, przez zasady opodatkowania podatkiem dochodowym, podatkiem VAT oraz podatkiem od nieruchomości a kończąc na ujęciu rachunkowym całego zagadnienia. Lektura poszczególnych rozdziałów daje przekonanie o dużej wiedzy Autorów, w tym biorącej swe źródło w doświadczeniach z praktyki.
Biorąc to pod uwagę książka może stać się użyteczna dla przedsiębiorców, specjalistów z zakresu prawa, rachunkowości czy studentów. Dzięki licznym, praktycznym przykładom zamieszczonym przez Autorów poszczególnych rozdziałów, wszyscy wymienieni przeze mnie potencjalni odbiorcy, mają szansę znaleźć odpowiedź na pytania, które pojawią się w trakcie ich pracy czy studiów a mające swoje odniesienie do omawianych w książce zagadnień.
Książka liczy 271 stron. W sposób logiczny została podzielona na pięć rozdziałów. Struktura jest odpowiednia do przyjętych przez Autorów założeń. Podział treści pomiędzy wszystkie rozdziały jest dość równomierny.
W rozdziale pierwszym, który jest jednocześnie najobszerniejszy, omówione zostały podstawowe cechy umowy najmu oraz poszczególne elementy jej treści, jak też kwestie związane z zawarciem umowy oraz zakończeniem stosunku najmu. Z mojego punktu widzenia niezwykle interesujący był fragment dotyczący sukcesji praw i obowiązków wynajmującego i najemcy.
W rozdziale drugim przedstawiono problematykę opodatkowania przychodów (dochodów) z najmu lokali użytkowych osiąganych przez przedsiębiorców w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie jak w rozdziale pierwszym prowadzony tok wywodu obejmuje zarówno perspektywę wynajmującego jak i najemcy. Zwieńczeniem rozważań w tym rozdziale jest omówienie wybranych aspektów opodatkowania przychodów nierezydentów.
W rozdziale trzecim omówiono zasady opodatkowania podatkiem VAT. Przedmiotowe zagadnienia ujęte są w sposób wyczerpujący i obejmują takie kwestie jak rozliczenia z tytułu czynszu najmu, opłat eksploatacyjnych, zarówno tych związanych bezpośrednio z użytkowaniem danego lokalu użytkowego, jak i tych odnoszących się do powierzchni wspólnych, a także opłat o charakterze marketingowym. Rozważania rozszerzone zostały m.in. o konsekwencje bezczynszowego używania przedmiotu najmu po rozwiązaniu bądź wygaśnięciu umowy najmu czy transgranicznych świadczeń usług najmu.
Rozdział czwarty poświęcony jest zasadom rozliczenia podatku od nieruchomości w przypadku najmu powierzchni użytkowych. Oprócz procedur podatkowych w tym zakresie przedstawione zostały przykłady optymalizacji obciążeń w podatku od nieruchomości.
W zamykającym książkę rozdziale piątym, objętościowo najmniejszym, dominuje ujęcie rachunkowe zagadnień przychodów i kosztów w najmie lokali użytkowych. W tym rozdziale omówiony został też problem wyceny nieruchomości inwestycyjnej, jak również zagadnienia związane z przekwalifikowaniem nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji.Warszawa, 14 lutego 2013 r.