Wydawnictwo: PRESSCOM
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 338
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-65611-61-1
Zamówienia publiczne 2018
W jaki sposób zamawiający może uniknąć błędów w trakcie prowadzonego postępowania? Na czym polega procedura self-cleaningu stosowana w przypadku wykluczenia wykonawcy w postępowaniu o zamówienie publiczne? Kiedy wykonawca może podjąć decyzję o skorzystaniu ze środków ochrony prawnej lub zakwestionować wybór najkorzystniejszej oferty?
Autorzy Mateusz Saczywko, Eliza Grabowska-Szweicer opisują proces zamówień publicznych pod kątem błędów mogących wystąpić na każdym z etapów postępowania – od momentu przygotowania wniosku do ukończenia realizacji projektu. Krok po kroku omawiają prawidłowe przygotowanie ofert oraz kryteria, według których dokonywana jest ich ocena. W książce wskazano także, jakie czynniki powodują, że postępowanie może zostać powtórzone lub unieważnione, oraz jak błędy zamawiającego naruszają dyscyplinę finansów publicznych.
W publikacji Najczęstsze błędy i uchybienia przy udzielaniu zamówień publicznych zostały opisane konsekwencje związane m.in. z:
• naruszeniem zasad udzielania zamówień publicznych w zakresie: uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz jawności postępowania, • niezgodnym z ustawą odrzuceniem ofert w wyniku uchybień związanych z wadium,
• nadmiernym formalizmem postępowania,
• nieprawidłowym wykluczeniem wykonawcy oraz unieważnieniem postępowania.
Książka skierowana jest do obu stron postępowania. Zawarte w niej wskazówki pomogą zamawiającym zauważyć nieścisłości w ofertach, a wykonawcom podpowiedzieć, jak prawidłowo przygotować dokumentację.