Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Mechanizm podzielonej płatności w pytaniach i odpowiedziach

Książka Mechanizm podzielonej płatności w pytaniach i odpowiedziach w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Wydawnictwo:  

C.H. Beck


Rok wydania:  

2018


Ilość stron:  200
Oprawa:  miękka
ISBN:  
978-83-815-8217-9
Cena: 115zł
Opis

Split payment 

Mechanizm podzielonej płatności, określany również skrótem MPP lub angielską nazwą split payment, został wprowadzony do polskiego porządku prawnego na podstawie przepisów ustawy z 15.12.2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 62). Rozwiązanie to obowiązuje od 1.7.2018 r. i jest rozwiązaniem zupełnie nowym jeśli chodzi o polski system podatkowy.

W związku z wprowadzaniem nowego i nieznanego dotychczas rozwiązania wśród podatników oraz osób rozliczających ich zobowiązania z tytułu VAT powstało wiele wątpliwości praktycznych, jak też i narosło kilka mitów dotyczących stosowania MPP. Pomimo półrocznego vacatio legis przygotowanie się do stosowania MPP przez podatników oraz wprowadzenie zmian w systemach bankowych umożliwiających obsługę rachunków VAT i komunikatów przelewu wymagało w wielu wypadkach znaczących nakładów finansowych oraz poświęcenia czasu na opracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań.

Mimo iż zostały wydane interpretacje indywidualne, komunikaty Ministerstwa Finansów, a nawet objaśnienia podatkowe, w dalszym ciągu pojawiają się problemy praktyczne i coraz nowsze wątpliwości co do stosowania MPP. Nie wydaje się, aby wszystkie z nich zostały szybko wyjaśnione i rozwiązane. Dodatkowo, w perspektywie wprowadzenia obowiązkowego MPP w miejsce odwrotnego obciążenia dla towarów wrażliwych po uzyskaniu decyzji derogacyjnej Rady UE na wniosek Komisji Europejskiej, z tymi problemami i wątpliwościami będzie musiała zmierzyć się znacznie większa grupa podatników.

Znajomość przepisów dotyczących MPP oraz ich zastosowania w praktyce staje się więc coraz ważniejszą umiejętnością dla osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi, a także zarządzającymi płynnością finansową przedsiębiorstw.

W książce Mechanizm podzielonej płatności w pytaniach i odpowiedziach przedstawiono nie tylko wyjaśnienia czym jest MPP, rachunek VAT, komunikat przelewu, ale również opisujące najważniejsze problemy praktyczne związane z ich stosowaniem. W celu zachowania jak najbardziej przejrzystej i umożliwiającej szybkie odszukanie konkretnych informacji formuły, problemy występujące w praktyce zostały przedstawione w formie pytań i odpowiedzi.

Publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej z nich opisano najważniejsze instytucje związane ze stosowaniem MPP, takie jak istota tego mechanizmu, rachunek VAT, komunikat przelewu, korzyści ze stosowania MPP oraz odpowiedzialność solidarna. Omawia ona również zapowiadane zmiany, które mogą potencjalnie obowiązywać już od 2019 r.

W drugiej części znajduje się zbiór pytań i wątpliwości związanych ze stosowaniem MPP, które pojawiają się w praktyce autorów, w publikacjach prasowych, czy też pytaniach podatników, w tym również zgłaszanych formalnie do organów podatkowych w formie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych.

Największym atutem prezentowanej publikacji jest ponad 100 konkretnych pytań. Często pytania te są bardzo szczegółowe i wymają wnikliwej analizy. Dzięki temu odpowiedź jest kompleksowa i zaprezentowana w przejrzysty sposób.

Nabywając niniejszą książkę, otrzymują Państwo:

zebrane w jednym miejscu wyjaśnienia różnego rodzaju wątpliwości związanych ze stosowaniem MPP,
praktyczną pomoc dla pracowników zajmujących się obsługą księgowo-rachunkową,
wskazanie sposobów postępowania w obliczu konkretnej sytuacji.

Najważniejsze zalety prezentowanej książki, dzięki którym szybciej wykonają Państwo swoje obowiązki i rozwiążą problemy z zastosowaniem nowych przepisów prawa to:

zbiór ponad 100 pytań, opisujących praktyczne zastosowanie MPP,
dokładne i przejrzyste wyjaśnienie prezentowanych zagadnień,
szeroki zakres poruszanych tematów, od podstawowych informacji z zakresu MPP po szczegółowe wyliczenia i kalkulacje,
liczne przykłady i wzory, pokazujące ścieżkę postępowania,
wyjaśnienia stanowisk prezentowanych przez organy podatkowe (MF, KIS) w interpretacjach indywidualnych,
wskazanie plusów i minusów wynikających z MPP.

W niniejszej książce znajdziecie Państwo odpowiedzi na następujące pytania:

kogo dotyczy obowiązek stosowania MPP, dla kogo jest dobrowolny, a kto nie ma prawa go stosować,
w stosunku do jakich transakcji można zapłacić fakturę z wykorzystaniem MPP,
do jakich rachunków bankowych zostaną założone rachunki VAT,
jakie są ograniczenia w dysponowaniu środkami na rachunku VAT,
jak przekazać środki z rachunku VAT na inny rachunek,
kiedy podatnicy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności solidarnej w związku z zastosowaniem MPP oraz jak jej uniknąć,
jak wypełnić komunikat przelewu,
kiedy zastosowanie MPP wyłącza zastosowanie sankcji VAT i podwyższonej stawki odsetek od zaległości podatkowych,
jak MPP wpływa na transakcje faktoringowe,
jak stosować przepisy o MPP w rozliczeniach jednostek samorządu terytorialnego,
w jaki sposób jednostki sektora finansów publicznych korzystają z rachunku VAT.
... jest pusty