Kodeks postępowania karnego Komentarz 2015 Wydanie 6 uwzględnia stan prawny: 1.07.2015 r.
Niniejsza pozycja, Komentarz do ustawy Kodeks postępowania karnego, to kontynuacja niezwykle popularnego komentarza wydanego ostatnio w limitowanej serii Duże Komentarze Becka, obecnie w nowej serii Komentarze Kompaktowe.
Czytelnik może się zapoznać z dogłębna analizą zagadnień dotyczących:
przepisów ogólnych dotyczących postępowania karnego,
właściwości oraz składu sądu,
stron, obrońców, pełnomocników oraz przedstawicieli społecznych występujących w postępowaniu karnym,
czynności procesowych,
dowodów,
środków przymusu,
postępowania przygotowawczego,
postępowania przed pierwsza instancją,
postępowania dowodowego,
postępowania szczególnego
nadzwyczajnych środków zaskarżenia,
kosztów procesu,
postępowania w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych.
Doskonały zespół autorski składający się z naukowców-praktyków gwarantuje zarówno wysoki poziom merytoryczny, jak i praktyczny prezentowanych omówień. Dzieło zawiera również bogatą analizę orzecznictwa i poglądów doktryny - zarówno starszych, jak i tych najnowszych.
W zaktualizowanym komentarzu, prezentowanym w nowej szacie graficznej, dokonano także istotnych zmian w sposobie prezentowania treści przez Autorów, dzięki czemu komentarz jest bardziej czytelny, a korzystanie z niego stało się łatwiejsze.
Obecne, 6 wydanie, oprócz poszerzonej literatury i bogatej bazy orzeczeń pozwalających zapoznać się z najczęstszą praktyką sądową zawiera najnowsze zmiany, w tym m.in.:
ustawy z 27.9.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247), która wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, co oznacza, że strony procesu są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra. Zgodnie ze zmainą istnieje możliwość wyeliminowania– za zgodą stron – z materiału dowodowego tych jego części, które nie mają istotnego znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy. Ponadto sprawcy wszystkich występków będą mogli składać wnioski o skazanie bez rozprawy. Mając na celu obniżenie kosztów postępowań i ich przyspieszenie zostały zmniejszone składy sędziowskie. Ponadto zmiana dotyczy sporządzania kopii akt sprawy oraz pouczania pokrzywdzonego o posiadaniu statusu strony procesowej w postępowaniu przygotowawczym oraz o wynikających z tego uprawnieniach, w szczególności: do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia i warunkach uczestniczenia w tych czynnościach. Zmiana ma dwa wejścia w życie: 2.6.2014 r. oraz 1.7.2015 r.
ustawy z 10.10.2014 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 1556), która przyznaje Ministrowi Sprawiedliwości prawo wnoszenia kasacji nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego w sprawach karnych (dotychczas uprawnienie to miał Prokurator Generalny, Naczelny Prokurator Wojskowy, Rzecznik Praw Obywatelskich, a w sprawach dotyczących dzieci także Rzecznik Praw Dziecka). Ustawa uprawnia też wyżej wymienione osoby, w tym Ministra Sprawiedliwości, do wglądu do akt sądowych i prokuratorskich oraz akt innych organów ścigania po zakończeniu postępowania i zapadnięciu rozstrzygnięcia. Zmiana weszła w życie 27.11.2014 r.
ustawy z 28.11.2014 r. o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (Dz.U. z 2015 r. poz. 21), która ma na celu implementację:
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z 25.10.2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępującej decyzję ramową Rady 2001/220/WsiSW. Implementacja obejmuje następujące obszary uprawnień pokrzywdzonych: 1) rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do wstąpienia w prawa zmarłego pokrzywdzonego, 2) pouczanie o przysługujących uprawnieniach i obowiązkach, 3) prawo do otrzymania potwierdzenia zawiadomienia o przestępstwie wraz z ewentualnym tłumaczeniem, 4) prawo do informacji o sprawie, 5) prawo do tłumaczenia pisemnego niektórych dokumentów, w szczególności orzeczeń podlegających zaskarżeniu lub kończących postępowanie, 6) prawo do udziału osoby trzeciej w czynnościach postępowania przygotowawczego, 7) szczególny tryb przesłuchania (wideokonferencja), pozwalający w uzasadnionych przypadkach wyeliminować bezpośredni kontakt między pokrzywdzonym lub świadkiem a oskarżonym.
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/99/UE z 13.12.2011 r. w sprawie europejskiego nakazu ochrony. Implementacja zakłada dodanie dwóch rozdziałów: rozdziału 66j regulującego kwestię wystąpienia przez polski sąd lub prokuratora do państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie europejskiego nakazu ochrony na podstawie orzeczonego wobec oskarżonego środka zapobiegawczego, środka karnego lub probacyjnego albo obowiązku nałożonego w związku z warunkowym zwolnieniemi oraz rozdziału 66k dotyczącego wystąpienie państwa członkowskiego Unii Europejskiej o wykonanie europejskiego nakazu ochrony. Zmiana wejdzie w życie 11.1.2015 r. oraz 8.4.2015 r.
ustawy z 20.2.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy Nr 2680), który ma na celu umożliwienie przeglądania zdigitalizowanych akt postępowań przygotowawczych; będzie to dodatkowy, obok tradycyjnego, sposób udostępniania akt. Zmiana wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogoszenia.
Ponadto Komentarz zawiera omówienie zmian wynikających z obszernej nowelizacji Kodeksu karnego (ustawa z 20.2.2015 r. o zmianie ustawy
kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. z 2015 r. poz. 396), która wejdzie w życie 1.7.2015 r., i która nowelizuje nie tylko KPK, ale także częściowo nowelę do KPK z 27.9.2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247). Zmiany z tej noweli wprowadzają na grunt prawa procesowego stosowanie znowelizowanych instytucji prawa materialnego, a także dotyczą m.in.:
inicjatywy dowodowej sądu,
zakresu przeprowadzania dowodów na etapie postępowania przygotowawczego w sytuacji, gdy możliwe jest konsensualne rozstrzygnięcie sprawy,
likwidacji instytucji powództwa cywilnego oraz likwidacji możliwości występowania przez pokrzywdzonego w charakterze powoda cywilnego,
zakresu konsensualnego modelu postępowania karnego,
zakresu uzasadniania wyroków i powodów uchylania wyroków przez sądy odwoławcze,
zakresu normatywnych podstaw ustalania stosunków majątkowych i źródeł dochodu oskarżonego.
Komentarz adresowany jest w szczególności do praktyków (adwokatów, radców prawnych, sędziów, aplikantów zawodów prawniczych), stanowi również nieocenioną pomoc doktorantom i studentom.