Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Kodeks postępowania cywilnego Tom 2 Komentarz 2016 do artykułów 730-1217 Wydanie 2

Książka Kodeks postępowania cywilnego Tom 2 Komentarz 2016 do artykułów 730-1217 Wydanie 2 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Jankowski Janusz


Wydawnictwo:  

C.H. Beck


Wydanie:  2
Seria:  Komentarze Kompaktowe
Rok wydania:  

2016


Ilość stron:  1936
ISBN:  
978-83-255-7377-5
Do pobrania:
Cena: 255zł
Opis
Komentarz uwzględnia stan prawny na wrzesień 2016 r.

Tom II omawia szczegółowo zagadnienia dotyczące m.in.:

postępowania zabezpieczającego,
organów postępowania egzekucyjnego,
właściwości organów postępowania egzekucyjnego,
tytułów egzekucyjnych,
wszczęcia i zawieszenia postępowania egzekucyjnego,
egzekucji świadczeń pieniężnych oraz niepieniężnych,
egzekucji z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych,
egzekucji z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorców,
egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Ponadto kolejne wydanie Komentarza zostało uzupełnione o przepisy dotyczące międzynarodowego postępowania cywilnego oraz arbitrażu.

Komentarz uwzględnia wszystkie ostatnie zmiany KPC, w tym wynikające m.in. z:

ustawy z 15.1.2015 r. -- zmiana ma na celu dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego; zmiana ta wchodzi w życie 18.11.2015 r.;
ustawy z 29.8.2014 r. – zmiana dotyczy ugody przed sądem polubownym; zmiana ta wchodzi w  życie 27.3.2015 r.;
ustawy z 5.12.2014 r. – zmiana zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych, a także ugody sądowe oraz dokumenty urzędowe wydane przez sądy innych państw członkowskich UE, mogą być egzekwowane w Polsce bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Analogiczne zasady dotyczą polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które są wykonywane w innych państwach UE. Nowelizacja ma na celu ułatwienie wierzycielom egzekwowanie unijnych orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych poprzez skrócenie czasu ściągania długów i zmniejszenia kosztów obsługi tego procesu. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika zapewnia procedura odmowy uznania i wykonania orzeczenia – uruchamiana na jego wniosek. Nowe rozwiązania mają też ułatwić uznawanie i wykonywanie, orzeczonych za granicą w sprawach cywilnych, tzw. środków ochrony; zmiana ta wchodzi w życie 10.1.2015 r.
ustawy z 26.9.2014 r. – zmiana ta dotyczy miejsca składania oraz oprocentowania depozytów sądowych; zmiana ta wchodzi w życie 1.1.2015 r.
ustawy z 10.7.2015 r., dotyczącej informatyzacji postępowania cywilnego oraz liberalizującej przepisy o formie czynności prawnych, zwiększenia dostępu do sądu przez poszerzenie katalogu spraw, które będą rozpoznawane w postępowaniach elektronicznych oraz stworzenia możliwości wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dokonywania doręczeń elektronicznych, także w tradycyjnych postępowaniach cywilnych. Zmiana stanowi kolejny etap informatyzacji postępowania cywilnego; nowela wchodzi w życie 8.9.2016 r., w tym część przepisów wchodzi w życie 1.4.2016 r.;
ustawy z 24.7.2015 r., która ma na celu wspieranie polubownych metod rozwiązywania sporów, wchodząca w życie 1.1.2016 r., oraz
ustawy z 24.7.2015 r., dotyczącej instytucji europejskiego poświadczenia spadkowego, która wchodzi w życie 17.8.2015 r.
Ponadto Czytelnik może zapoznać się z szerokim omówieniem przepisów z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego, w którym Autorzy odnoszą się do aktów prawa unijnego, w tym nowego rozporządzenia Nr 1215/2012 ("Bruksela I bis") oraz nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Autorzy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w wykładni i stosowaniu tych przepisów, udzielają wielu teoretycznych oraz praktycznych wskazówek co do możliwości i dopuszczalności konkretnych rozwiązań prawnoprocesowych.

Publikacja stanowi niezbędne narzędzie pracy dla pracowników wymiaru sprawiedliwości – sędziów i prokuratorów oraz pełnomocników procesowych - adwokatów, radców prawnych, a także dla notariuszy, komorników sądowych oraz aplikantów wszystkich zawodów prawniczych.
... jest pusty