kodeks cywilny. Komentarz, 6. wydanie prezentuje w sposób wszechstronny dorobek doktryny i judykatury oraz obejmuje – poza wcześniej zamieszczonym i wciąż aktualnym – najnowsze orzecznictwo. Ponadto, zostało uwzględnione aktualne piśmiennictwo z komentowanej dziedziny i dziedzin pokrewnych.
Najnowsze wydanie, bazujące na tekście jednolitym z 17.12.2013 r. (Dz.U. 2014 r. poz. 121) uwzględnia szerokie omówienie najnowszych zmian, zawartych m.in. w:
ustawie z 9.5.2014 r. o prawach konsumenta, która zmienia aż 54 przepisów KC, w tym dodaje 17 nowych; zmiana ma na celu wykonanie prawa UE i ma zapewnić odpowiednią ochronę konsumentów oraz wprowadza regulacje korzystne dla przedsiębiorców; ustawa m.in.:
-modyfikuje definicję konsumenta,
-wprowadza zakaz pobierania przez przedsiębiorcę od konsumenta opłat związanych z korzystaniem z określonych sposobów płatności w wysokości wyższej od kosztów ponoszonych z tego tytułu przez samego przedsiębiorcę,
-szczegółowo reguluje kwestie związane z terminem wydania rzeczy konsumentowi w umowach sprzedaży konsumenckiej, w tym skutków uchybienia przez przedsiębiorcę obowiązkom w tym zakresie i przejściem niebezpieczeństwa przypadkowej utraty lub zniszczenia rzeczy,
-ujednolica regulację odpowiedzialności sprzedawcy za jakość rzeczy sprzedanej, opartą na koncepcji wady (rękojmia),
-wprowadza szczegółowe zasady dochodzenia roszczeń związanych z wadliwością rzeczy sprzedanej w łańcuchu sprzedawców,
-modyfikuje przepisy dotyczące gwarancji przy sprzedaży, przywracając stosowanie przepisów ujętych w KC do umów z udziałem konsumentów, wprowadzając obowiązki informacyjne dotyczące gwarancji wynikające z dyrektywy o sprzedaży konsumenckiej oraz doprecyzowując wzajemny stosunek roszczeń z rękojmi i z gwarancji.
Zmiana ta wchodzi w życie 6 miesięcy od dnia opublikowania.
rządowym projekcie ustawy o rzeczach znalezionych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Druk sejmowy Nr 2064), który zmienia aż 10 przepisów KC; ustawa wprowadza regulację umożliwiającą nabycie przez znalazcę własności innych niż zabytki lub materiały archiwalne rzeczy o wartości historycznej, artystycznej lub naukowej w razie nieodebrania tych rzeczy przez osobę uprawnioną, dotyczyć to ma także skarbu; Skarb Państwa będzie nabywał w tej sytuacji tylko własność zabytku i materiałów archiwalnych. Zmiana ta wejdzie w życie 3 miesięcy od dnia opublikowania.
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w KC. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejszy Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Komentarz stanowi cenną pomoc zarówno dla praktyków prawa: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, prokuratorów oraz sędziów, a także komorników, jak i dla doktryny prawa cywilnego, a także aplikantów zawodów prawniczych i studentów.
Dla czytelników tego komentarza darmowy dostęp do aktów prawnych i publikacji on-line!
Jeżeli w najbliższym czasie którykolwiek z aktów prawnych dostępnych dla Czytelników tej pozycji zostanie zaktualizowany, istnieje możliwość bezpłatnego dostępu on-line do wersji ujednoliconych zawierających te zmiany!
Skorzystaj z dostępu do aktów prawnych on-line! Wejdź na stronę www.legalis.pl/beckplus i po zalogowaniu wprowadź kod ze zdrapki, a uzyskasz bezpłatny dostęp do wybranych aktów prawnych.
Dostęp trwa rok od dnia wydania książki i uprawnia do korzystania z wersji ujednoliconych:
Kodeksu cywilnego,
Kodeksu postępowania cywilnego,
Prawa prywatnego międzynarodowego,
ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.