Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Jak odzyskać podatek VAT zapłacony w krajach europejskich

Książka Jak odzyskać podatek VAT zapłacony w krajach europejskich w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Murias Anna


Wydawnictwo:  

Sigma


Rok wydania:  

2006


Ilość stron:  261
Oprawa:  miękka
ISBN:  
83-89850-10-9
Cena: 89zł
Nakład wyczerpany
Opis
Poradnik został przygotowany z myślą o wszystkich przedsiębiorcach, a przede wszystkim o tych, którzy mają kontakty gospodarcze z firmami z państw członkowskich. W momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dla polskich przedsiębiorców zmieniło się bardzo wiele. Między innymi zaczęła ich dotyczyć fundamentalna zasada podatku od wartości dodanej obowiązująca na terytorium Unii Europejskiej, zasada neutralności. Zgodnie z przepisami 17 artykułu VI dyrektywy, państwa członkowskie przyznały każdemu podatnikowi prawo do odliczenia lub otrzymania zwrotu podatku od wartości dodanej, jeżeli usługi i towary zostały wykorzystane do transakcji związanych z działalnością gospodarczą i jeżeli w kraju siedziby, przysługiwałoby mu prawo do odliczenia podatku. Wszelkie wyłączenia i ograniczenia, dotyczące polskich przedsiębiorców, są takie same jak dla podmiotów posiadających siedzibę na terytorium danego państwa członkowskiego. Firmy transportowe uzyskały prawo do zwrotu podatku naliczonego zakupionego w cenie paliwa i opłat autostradowych we wszystkich krajach Unii.
Po raz pierwszy temat zwrotu podatku od wartości dodanej zapłaconego w cenie zakupionych towarów i usług na terenie państw europejskich, poruszyłam w artykułach ukazujących się na łamach dziennika Rzeczpospolita w dodatku Dobra Firma. Wychodząc na przeciw ogromnemu zainteresowaniu, jakie towarzyszyło publikacji tych artykułów, postanowiłam napisać ten poradnik. Starałam się w nim odpowiedzieć na pytania najczęściej zadawane przez czytelników, a przede wszystkim, rozwinąć część praktyczną. W poradniku umieszczone zostały formularze wniosków o zwrot podatku obowiązujące w 23 państwach. W książce można znaleźć także wskazówki, które pomogą Państwu samodzielnie wypełnić wnioski o zwrot podatku, bez korzystania z pomocy pośredników. Dołączone formularze wniosków o zwrot podatku są gotowe do użytku. Wystarczy je powielić, wypełnić zgodnie z podanymi objaśnieniami i wysłać na podane w poradniku adresy instytucji finansowych, zajmujących się zwrotem podatku w poszczególnych krajach.
Od 1 maja 2004 roku polskich przedsiębiorców obowiązują obniżone kwoty minimalne podatku do zwrotu, które uprawniają do złożenia wniosku. Generalną zasadą jest, że jeżeli posiadamy rachunki sfinalizowane w ciągu roku kalendarzowego na terenie danego państwa członkowskiego, z których podatek do zwrotu wynosi co najmniej 25 euro, możemy wystąpić o zwrot podatku za dany rok. Korzystanie z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm zajmujących się odzyskiwaniem podatku VAT w wypadkach, gdy mamy odzyskać niewielkie kwoty podatku jest bezcelowe, ponieważ opłata za wypełnienie wniosku może przewyższyć kwotę podatku do zwrotu. W takim wypadku, pozostaje nam tylko wypełnić wniosek samodzielnie, co przy korzystaniu z pomocy poradnika nie powinno stanowić problemu. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku jest posiadanie prawidłowo wystawionych faktur. W poradniku opisano, jakie konieczne elementy muszą zawierać faktury i paragony fiskalne, na podstawie których można starać się o zwrot podatku VAT.
W ostatniej części poradnika opisałam zasady zwrotu podatku obowiązujące w Szwajcarii i Norwegii. Ponieważ państwa te nie należą do Unii Europejskiej, nich obowiązują w nich przepisy zawarte w VIII dyrektywie. Na końcu poradnika zamieszczone są przepisy dyrektyw, które regulują zasady zwrotu podatku od wartości dodanej pomiędzy wszystkimi państwami członkowskimi - VI dyrektywa 77/388/EEC i VIII dyrektywa 79/1072/EEC, które zostały przetłumaczone przez Renatę Giedrojć przy pomocy specjalistów zespołu VAT firmy ERNST & YOUNG. Zamieszczone zostało także Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom, którego załączniki możemy wykorzystać starając się o zwrot podatku w innych krajach.
Starałam się oddać do rąk Państwa poradnik w takim terminie, aby wszystkie firmy, które dokonały zakupów na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Norwegii w roku 2004, zdążyły złożyć wniosek o zwrot podatku. Ostateczny termin wystąpienia o zwrot podatku za rok 2004 upływa 30 czerwca 2005 roku. Z tego powodu poradnik nie zawiera opisu dokładnej procedury obowiązującej we wszystkich państwach członkowskich, ponieważ nie zdążyłam ich jeszcze opracować. W krajach tych możemy złożyć wniosek o zwrot podatku, opierając się na zasadach opisanych w VIII dyrektywie.

Życzę Państwu powodzenia w wypełnianiu wniosków.
Anna Murias
Nakład wyczerpany
... jest pusty