Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Intuicja prawnicza. W stronę zewnętrznej integracji teorii prawa

Książka Intuicja prawnicza. W stronę zewnętrznej integracji teorii prawa w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Pietrzykowski Tomasz


Wydawnictwo:  

DIFIN


Rok wydania:  

2012


Ilość stron:  324
Oprawa:  miękka
ISBN:  
978-83-7641-685-4
Cena: 69zł
Opis
Intensywnie rozwijające się w ostatnich dekadach badania nad procesami poznawczymi i decyzyjnymi rzucają istotne światło również na praktykę rozumowań prawniczych i podejmowania decyzji prawnych. Pozwalają zarazem na „odczarowanie” roli, jaką w praktyce myślenia prawniczego odgrywają intuicyjne wrażenia, odczucia czy przeświadczenia, których obecność oraz wpływ na ustalenia i decyzje prawne od dawna fascynowało, a zarazem niepokoiło teoretyków i praktyków prawa.

Książka adresowana jest do osób zainteresowanych tym, co dla rozumienia rzeczywistości prawnej oraz samoświadomości prawników przynoszą postępy współczesnej psychologii, kognitywistyki, neurobiologii i innych dziedzin integrującej się wiedzy o umyśle i zachowaniach człowieka. Oddawana do rąk Czytelnika praca proponuje w pełni interdyscyplinarną perspektywę analizy rozumowania prawniczego, uwzględniającą z jednej strony dorobek teorii prawa, z drugiej – nauk pozaprawnych, zgodnie z postulatami tzw. zewnętrznej integracji teorii prawa.

O autorze:

Tomasz Pietrzykowski – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, radca prawny, w latach 2005-2007 wojewoda śląski. Członek Komisji Etyki Krajowej Rady Radców Prawnych oraz kolegium redakcyjnego czasopisma „Radca Prawny”. Wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Bioetycznej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Autor kilku monografii, m.in. „Wsteczne działanie prawa i jego zakaz”, „Etyczne problemy prawa”, „Podstawy prawa intertemporalnego” czy „Etyka w administracji publicznej” (wspólnie z I. Bogucką), a także kilkudziesięciu studiów i artykułów naukowych opublikowanych w Polsce i zagranicą.

Spis treści:

Wstęp
 
Rozdział 1.
Intuicja prawnicza a wyzwania zewnętrznej integracji teorii prawa
 
Rozdział 2.
Problem wpływu intuicji na stosowanie prawa

Rozdział 3.
Neurokognitywne podłoże intuicji
 
Rozdział 4.
Racjonalność i dwutorowość procesów poznawczych i decyzyjnych
 
Rozdział 5.
Intuicja i jej rola w rozwiązywaniu problemów
 
Rozdział 6.
Artifi cial reason? Rozumowanie prawnicze, stosowanie norm i mit formalizmu
 
Rozdział 7.
Intuicja w rozumowaniu prawniczym
 
Dodatek 1.
Wielkość i błąd teorii Leona Petrażyckiego
 
Dodatek 2.
Test refl eksyjności poznawczej (Cognitive Reflection Test)
 
Wykaz literatury powoływanej w pracy
Inne pozycje tego autora
Książka Etyka w administracji publicznej w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Etyka w administracji publicznej
Etyka w administracji publicznej to podręcznik wprowadzający i zapewniający przygotowanie do praktyki samodzielnego postrzegania i rozwiązywania zawod...
Cena: 39,00zł
... jest pusty