Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: Monografie
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 390
Format: B6
ISBN: 978-83-264-8106-2
Książka stanowi kompleksowe opracowanie podejmujące zagadnienie wolności wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych, czasami wysoce specyficznych, zawodów prawniczych. Autorzy publikacji przedstawiają rozważania m.in. na temat:
zakresu, w jakim można krytykować przedstawicieli poszczególnych zawodów prawniczych,
granic swobody wypowiedzi w zależności od tego, czy korzysta się z niej w ramach toczącego się postępowania, czy też poza nim,
zakresu wolności słowa sędziego w kontekście sprawowania przez niego w sądzie funkcji administracyjnych i powstających w związku z tym relacji interpersonalnych ze współpracownikami.
Rozważania uzupełnione są ciekawymi przykładami z orzecznictwa organów dyscyplinarnych korporacji prawniczych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Wśród autorów książki są uznani profesorowie, samodzielni pracownicy nauki oraz liczne grono młodszych, ale mających już niemały dorobek, pracowników naukowych. Są to w większości osoby, które wykonują (bądź też wykonywały) zawody prawnicze, co wprowadza do monografii niezwykle ważny element empirii.
Publikacja przeznaczona jest dla przedstawicieli zawodów prawniczych, a także ich klientów i przeciwników procesowych. Będzie przydatna również dla dziennikarzy oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką swobody słowa i jej granicami.