Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Wydanie: 2
Seria: Kadry, płace i BHP
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 420
ISBN: 978-83-255-6482-7
Cena: 99zł
Nakład wyczerpany
Czy jesteś gotowy na kontrolę ZUS w wydatkach socjalnych?
Ze zwolnień od składek na ubezpieczenia społeczne mogą korzystać tylko wydatki, które są finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zdaniem ZUS tą dosyć ogólną formułę należy interpretować bardzo ściśle, dlatego kontrolerzy uważnie sprawdzają świadczenia wypłacane z funduszu socjalnego. Błąd pracodawcy w tym zakresie oznacza obowiązek odprowadzenia zaległych składek od nieprawidłowych świadczeń socjalnych nawet za 5 lat wstecz.
Z książki Fundusz świadczeń socjalnych – wydanie II dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać ze zwolnienia od obowiązku ustalenia i odprowadzenia składek na rzecz ZUS, a w szczególności:
jaką treść powinien mieć regulamin zfśs
jakie kryteria są konieczne przy podziale świadczeń z zfśs
jakie informacje powinni przekazywać pracownicy
jaka dokumentacja powinna być tworzona i przechowywana
czy warto opierać się na wyroku SN z 23.10.2008 r. (II PK 74/08, OSNP 2010/7-8/88).
Ponadto, w książce omówione zostały wszystkie aspekty zakładowej działalności socjalnej, a więc nie tylko jak zgodnie z prawem utworzyć, czy zmodyfikować regulamin zakładowego funduszu socjalnego, ale też jak ustalić odpis i dokonać jego korekty na koniec roku, jakie są konsekwencje udzielania poszczególnych świadczeń w sferze opodatkowania i ozusowania, a także jak je prawidłowo rozliczać na liści płac i księgować pomoc socjalną. Opisano też zasady prowadzenia wspólnej działalności socjalnej, w tym również w zakresie księgowania (w jednostce budżetowej i gospodarczej), a także zasady postępowania z funduszem w przypadku przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę.
Drugie wydanie książki rozszerzono o nowe opinie dotyczące m.in. następujących zagadnień:
kompetencje ZUS do kontrolowania socjalnego charakteru świadczeń realizowanych z zfśs,
możliwość finansowania ze środków zfśs imprez integracyjnych,
obowiązek różnicowania świadczeń zgodnie z kryterium socjalnym,
kontrola sposobu wydatkowania przez pracownika środków otrzymanego świadczenia socjalnego,
dopuszczalność limitowania świadczeń, proporcjonalnego dostosowywania do wymiaru etatu, różnicowania między pracownikami i emerytami.
Ważne! W książce zamieszczono dziesiątki autentycznych pytań, przykładów, dokumentów, wzorów zapisów, przez co nie jest ona akademickim rozważaniem, tylko praktyczną pomocą w wypełnianiu obowiązków pracodawcy.
Ponadto w publikacji: tematyczne akty prawne, dostęp do modułu Kadry i płace w firmie na portalu EspertBeck.pl