Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Seria: Monografie prawnicze
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 132
ISBN: 978-83-255-8145-9
Monografia stanowi novum na polskim rynku wydawniczym. Po raz pierwszy podjęto próbę zrozumienia kwestii naruszenia dóbr osobistych w przestrzeni wirtualnej, a także swoistego przesunięcia granicy swobody wypowiedzi wskutek upowszechniania Internetu.
Autor szczegółowo analizuje zagadnienie zasięgu wypowiedzi internetowych oraz ich trwałości zwłaszcza zjawisk związanych z hostingiem danych, dotyczących komentarzy i forów internetowych.
Zasadnicza część pracy skupia się wokół tematyki rożnych rodzajów podstaw odpowiedzialności związanych z przekroczeniem granic swobody wypowiedzi, co stanowi doskonały grunt badawczy pod dyskusję na temat sposobu ochrony tej sfery ludzkiej aktywności.
Oprócz rozważań poświęconych cyberprzestrzeni w warunkach tzw. Web 2.0 w niniejszej pracy zawarto tezy stanowiące wkład w dyskusję nad kwestią, czy ochrona cywilnoprawna jest wystarczająca dla zagwarantowania ochrony swobody wypowiedzi – dobra konstytucyjnie chronionego.
Książkę tę można polecić wszystkim osobom, którym problematyka cywilnoprawnych granic swobody wypowiedzi w Internecie jest bliska. Dotyczy to nie tylko przedstawicieli nauki prawa, czy praktyków zajmujących się ochroną cywilnoprawną w tej kwestii, ale również samych obywateli, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat rosnącego znaczenia Internetu w przestrzeni publicznej i konsekwencji z tego wynikających.
„Praca ma charakter przekrojowy, ponieważ nie opiera się wyłącznie na regulacji art. 23 i 24 k.c. i innych przepisach związanych ściśle z ochroną dóbr osobistych, lecz również uwzględnia problematykę ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (głównie art. 14 tej ustawy dotyczącego zwolnienia z odpowiedzialności) oraz Prawa prasowego. Autor starał się również przedstawić praktykę poprzez obszerne sięgnięcie do orzecznictwa sądowego. Szczególną zaletą monografii jest podjęcie próby opisania językiem prawniczym, w tym dokonania niezbędnych zabiegów kwalifikacyjnych, zdarzeń zachodzących w sieci internetowej, ze szczególnym uwzględnieniem technicznych aspektów funkcjonowania Internetu w epoce Web 2.0. Recenzowana monografia stanowi w wielu miejscach rozwinięcie tez przedstawionych przez Autora w jego poprzedniej monografii pt. "Prawo blogosfery".
Z recenzji dr Ewy Galewskiej