Autorzy: Wydawnictwo: LexisNexis
Wydanie: 2
Seria: Monografie
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 350
Oprawa: miękka
Format: A5
ISBN: 978-83-7620-350-8
Monografia jest poświęcona cywilnoprawnym skutkom stosowania mobbingu. Mobbing został w niej określony jako zjawisko polegające na ciągłym naruszaniu dóbr osobistych osoby, która została poddana przemocy psychicznej. Takie ujęcie jest szersze niż definicja mobbingu zawarta w art. 943 § 2 k.p., która obejmuje jedynie pracowników pozostających w stosunku pracy.
W książce przedstawiono roszczenia przysługujące ofiarom mobbingu, których podstawę materialnoprawną mogą stanowić zarówno przepisy Kodeksu pracy, jak i Kodeksu cywilnego. Zwrócono również uwagę na problematykę procesową związaną z dochodzeniem roszczeń oraz na możliwość wykorzystania polubownych sposobów rozwiązywania sporów w sprawach mobbingowych.
Rozważania szczegółowe zostały poprzedzone analizą zjawiska mobbingu, przyczyn oraz skutków jego występowania, a także wskazaniem różnic między mobbingiem a innymi patologicznymi zjawiskami w miejscu pracy.
Publikacja zawiera również bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów apelacyjnych, które odgrywa ogromną rolę w wykładni ogólnikowych przepisów Kodeksu pracy regulujących mobbing.
Opracowanie skierowane jest nie tylko do prawników zajmujących się mobbingiem, ale może okazać się pomocne dla wszystkich osób poddanych mobbingowi. Uzyskają one informacje o tym zjawisku i o przysługujących im roszczeniach oraz będą mogły skorzystać ze wzorów pism, zawartych w pracy, co ułatwi dochodzenie tych roszczeń przed sądem.
Dr Grzegorz Jędrejek – adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz w Katedrze Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor wielu publikacji z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego.