CIT 2024. Komentarz to publikacja zawierająca treść ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2024 r. Każdy przepis ustawy jest opatrzony praktycznym komentarzem przygotowanym przez ekspertów w dziedzinie prawa podatkowego. Komentarz uwzględnia wszystkie zmiany, które weszły w życie 1 stycznia i 22 lutego 2024 r.
Publikacja zawiera nie tylko klasyczny, prawniczy komentarz do konkretnych przepisów, lecz także przykłady i wzory pokazujące, jak przedsiębiorcy powinni rozliczać się podatkowo. Autorzy przedstawiają również aktualne stanowisko organów podatkowych, omawiają orzecznictwo sądów. To jedyny na rynku komentarz do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który omawia przepisy, koncentrując się na praktycznym aspekcie ich stosowania.
W komentarzu zostały uwzględnione oraz szczegółowo omówione nowelizacje ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które obowiązują od 1 stycznia 2024 r. Zmiany dotyczą m.in.:
wprowadzenia indywidualnej amortyzacji dla nieruchomości położonych w gminach zagrożonych wysokim bezrobociem,
zaliczania do kosztów podatkowych wydatków sfinansowanych z dotacji,
dobrowolnej rezygnacji z niektórych zwolnień podatkowych,
rozpoczęcia opodatkowania niektórych podatników CIT tzw. podatkiem minimalnym.
W publikacji „CIT 2024. Komentarz” znajdziemy odpowiedzi na nurtujące wszystkich podatników CIT pytania dotyczące m.in.:
rozliczania kosztów podatkowych,
ustalania terminów powstania obowiązków podatkowych,
rozliczania nieodpłatnych świadczeń,
zasad amortyzacji,
sporządzania dokumentacji cen transferowych,
rozliczania podatkowego leasingu,
opodatkowania przychodów z budynków,
podatkowych grup kapitałowych,
opodatkowania dochodów z działalności zagranicznych jednostek kontrolowanych,
opodatkowania podatkiem u źródła,
zasad poboru zaliczek i dokonywania rocznego rozliczenia CIT.
„CIT 2024. Komentarz” – atuty publikacji
„CIT 2024. Komentarz” jest praktycznym omówieniem każdego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 22 lutego 2024 r. Zawiera przykłady oraz najnowsze orzecznictwo i interpretacje urzędowe MF.
AUTORZY
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano jest Partnerem Zarządzającym w Advicero Nexia oraz licencjonowanym doradcą podatkowym od 2003 r. Ma ponad 20 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie bezpieczeństwa podatkowego podmiotów działających na polskim rynku. Ma bogate doświadczenie w zakresie doradztwa transakcyjnego, obejmującego nabywanie i zbywanie udziałów czy też przedsiębiorstw lub aktywów. Doradza w zakresie wyboru optymalnej struktury prawnej czy też finansowania, w zakresie spełnienia wymogów dotyczących obowiązkowego raportowania podatkowego w związku z uczestniczeniem w transakcjach z podmiotami powiązanymi, w schematach podatkowych, w strukturach z udziałem podmiotów zagranicznych. Przeprowadziła liczne przeglądy podatkowe oraz badania due diligence. Ma szerokie doświadczenie w doradztwie dla branży nieruchomości inwestycyjnych, energetyki odnawialnej, w szczególności w zakresie nabywania projektów, optymalizacji struktur holdingowych i finansowych, opracowywania modeli finansowych. Doradza w zakresie bieżących kwestii podatkowych podmiotów z sektora handlu detalicznego oraz e-commerce. Jest autorką licznych publikacji o tematyce podatkowej. Prelegentka na wielu konferencjach i szkoleniach o tematyce podatkowej. Jest regularnie wyróżniana jako rekomendowany doradca podatkowy – w roku 2021 wybrana najlepszym doradcą podatkowym w kategorii międzynarodowe prawo podatkowe (rankingi firm doradztwa podatkowego dziennika „Rzeczpospolita”), corocznie wyróżniana w ramach rankingu International Tax Review „Women in Tax Leaders”. Doradza w języku polskim, angielskim, niemieckim i włoskim.
Mirosław Siwiński jest Partnerem w Advicero Nexia oraz doradcą podatkowym i radcą prawnym z bogatym doświadczeniem w obsłudze postępowań i wydawaniu opinii. Ma ponad 20 lat doświadczenia zawodowego. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, podatków dochodowych oraz analizy podatkowej i zagadnień z pogranicza prawa podatkowego i innych dziedzin prawa. Ma również doświadczenie w postępowaniach przed organami podatkowymi, sądami administracyjnymi, a także Trybunałem Sprawiedliwości UE i Trybunałem Konstytucyjnym. Zajmuje się również sporządzaniem opinii i pism procesowych z zakresu prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotacji oświatowych i transportu drogowego. Posiada też rozległe doświadczenie w sprawach ubezpieczeń społecznych, cywilnych i prawa pracy. Jest autorem i współautorem publikacji książkowych o tematyce podatkowej, w szczególności „Komentarza do podatku od towarów i usług” oraz „Komentarza do podatku akcyzowego”, jak również licznych cyklicznych publikacji w prasie codziennej, branżowej oraz na portalach internetowych. Specjalizuje się szczególnie w komentarzach oraz prelekcjach w zakresie podatków VAT, CIT i PIT, podatku akcyzowego, analizy podatkowej oraz postępowań podatkowych. Jest regularnie wyróżniany w rankingach „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Rzeczpospolitej”.
Marek Smakuszewski – pierwszy twórca i autor tej publikacji, zmarły w 2019 r. prawnik i doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem w pracy w kancelariach prawnych, spółkach doradztwa podatkowego oraz międzynarodowych firmach audytorskich. Specjalizował się w doradztwie podatkowym dotyczącym m.in. podatku dochodowego, ze szczególnym uwzględnieniem cen transferowych dla przedsiębiorców z branży ubezpieczeniowej, IT, FMCG. Napisał kilkaset artykułów i komentarzy o tematyce prawnej i podatkowej. Przeprowadził też liczne szkolenia w tym zakresie. W wydawnictwie INFOR był znanym i cenionym autorem, m.in. w „Monitorze Księgowego”.