Książka Bankowe kredyty waloryzowane do kursu walut obcych w orzecznictwie sądowym jest efektem nowatorskich badań nad orzecznictwem sądowym w sprawach sporów między kredytobiorcami i bankami o kredyty waloryzowane do walut obcych. Stan prawny publikacji to 1 marca 2018 r.Autorzy prezentują ich wyniki ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa, tj. rozstrzygnięć (zarówno prawomocnych, jak i nieprawomocnych) zapadłych przed sądami Rzeczypospolitej Polskiej.
Omawiają w tym kontekście m.in.:
problematykę spreadu,
zagadnienia zmiennego oprocentowania,
różnice i podobieństwa między kredytami denominowanymi/indeksowanymi a opcjami walutowymi,
instytucję ubezpieczenia niskiego wkładu własnego,
W publikacji omówiono także linie orzecznicze, modele sądowego orzekania oraz postawę sędziów w procesach kredytobiorców z bankami.
Adresaci:
Ze względu na dużą liczbę toczących się i inicjowanych postępowań sądowych między kredytobiorcami i bankami oraz oskarżenia formułowane pod adresem kredytodawców, zarzuty oszustwa, a także próby inicjowania postępowań w sprawach karnych książka jest przeznaczona przede wszystkim dla prawników praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych i prokuratorów, a także kadr kierowniczych instytucji finansowych, przedsiębiorców działających w branży nieruchomości oraz pracowników administracji.
"Nie powinno ulegać wątpliwości, że podjęta problematyka, stale aktualna, jest ważna z punktu widzenia zarówno społeczno-politycznego, jak i praktyki prawniczej, a książka może, ze względu na swoje walory praktyczne, być atrakcyjna dla czytelników zainteresowanych problematyką tych szczególnych kredytów walutowych, czy to ze względu na własne zaangażowanie kredytowe, czy, przede wszystkim, własne zawodowe potrzeby prawnicze. Tego rodzaju publikacja na rynku wydawniczym dotąd nie występuje". Prof. dr hab. Hubert Izdebski